درمان ریزش مو و سفیدی مو در طب سنتی
۲۸ آبان ۱۳۹۲
 
نوشته شده توسط : سید مهدی

عوامل ریزش مو:

مهمترین عوامل ریزش موی انسان به قرار ذیل می‌باشد . ولی متاسفانه فقط درمان و عوامل خارجی آن را موثر می‌دانند که اکثرا بی فایده می‌باشد. می توان با مصرف درست و اصولی از مواد غذایی و زیادروی نکردن در استفاده از آن تا حدود زیادی از ریزش موی سر جلو گیری کرد.در ذیل به مهمترینهای ان می پردازیم.

عامل اول :یبوست

اگر شما از کسانی هستید که از ریزش مو رنج می برید و در جهت جلوگیری از آن تلاش می کنید ابتدا باید در نحوه عمل  سیستم گوارش خود دقت کنید اکثر کسانی که دچار ریزش موی سر می شوند از مشکل یبوست رنج می برند . اگر می خواهید از ریزش موی سر خود جلوگیری کنید ابتدا باید این مشکل را حل کنید چرا که یبوست نتنها سبب ریزش موی سر می شود بلکه در اکثر کسانی که دارای بیماری با منشا باکتریایی و قارچی و فیزیولوژیکی هستند این مشکل سبب تشدید بیماری آنها می شود . قدم اول استفاده نکردن از مواد غذایی که مسبب یبوست هستند ؛ به قرار زیر

چای- سرخ کردنی- غذاهای آماده و ساندویچی

 درمان :استفاده از  ملین ها مانند : خاکشیرجوشانده-روغن زیتون- سوپ جو- پاچه – سیراب و شیردان-دم کرده برگ سنا و سبزیجات تمیز

درمان یبوست:درمان یبوست در طب سنتی

عامل دوم :کم خونی فقر اهن که خیلی نقش مهمی در ریزش مو دارد

درمان: درمان کم خونی و درمان کم خونی و یبوست و تقویت اعصاب و درمان کم خونی در طب سنتی

عامل سوم خون کثیف یا غلظت خون

درمان:تصفیه خون و درمان غلظت خون و تصفیه خون غلیظ

عامل چهارم : عصبی بودن

علت : یبوست – غذاهای سرد- چای زیاد-فقر غذایی- عوامل استرس زا

درمان خوردن شربت بادام- دم کرده باد رنجبویه – دم کرده به لیمو- دم کرده گل گاوزبان- نخوردن چای-خوردن سالاد زیاد با سس طبیعی

عامل پنجم : فقر غذایی

علت : خوردن غذاهای مانده و فاسد – یبوست- چای

درمان : نخوردن چای- خوردن سالاد زیاد با سس طبیعی

عامل ششم: ارثی

علت : افراد دارای طبع سرد اکثرا طاس

درمان : دراین حالت درمان ندارد یعنی اصلا طاسی بیماری نیست مثل کسی که موهای بور و چشم زاغ داشته باشد

عامل هفتم : غذاهای آلوده

علت : ساندویچ ها – روغن – سرخ کردنی – آماده  و مانده – تنقلات مصنوعی – غذاهای صنعتی و …

درمان : عادت به خوردن غذاهای طبیعی و گیاهی

عامل هشتم :خارجی

علت : شستشو دهنده ها – آلودگی هوا

درمان : شستشو با شستشو دهنده های طبیعی و گیاهی(گل سرشور-هزارچم -صابون زیتون رودبار- صابون پیچ محلی و غیره)

مصرف داروهای اعصاب و هورمونی نیز یکی از عوامل مهم می‌باشد.

متاسفانه درمان امروزی فقط از طریق شامپو ها و شستشو دهندهاست. هیچ انسان عاقلی برای جلوگیری از ریزش و زرد شدن برگ های درخت اقدام به شستشو و رنگ آمیزی برگها نمی‌کند بلکه از طریق خاک و غذا و کود اقدام به درمان ریزش و زرد شدن برگهای درخت می‌کند.

 

 

اما نسخه طب سنتی برای ریزش مو

درمان از نظر ایت الله ضیایی:

درمان ریزش مو ، برای ریزش مو چه داروی گیاهی مفید است که ریزش نکند ؟ بهترین داروی طبیعی پودر حنا را در جوشانده ی گل بابونه بخیسانند. گل بابونه را در آب بجوشانند آبش را صاف کنند ولرم که شد حنا را در آن بخیسانند .یکی از رنگ حنا خوشش می آید حنای بارنگ یکی خوشش نمیاید حنای بی رنگ .نیم ساعت تا دو ساعت قبل از حمام به سرشان بزنند جلو ریزش مو را سریع میگیرد به گونه ای که ما را بکشیم از ریشه در نمیاید .ماهیچه های حلقوی دور هر تار مو حالت الاستیکش بر میگردد و تار مو را محکم نگه می دارد .هفته ای چند بار حمام می رود نیم ساعت تا دو ساعت قبل حمام به سرشان بزنند.

درمانهای طب سنتی:

حذف شامپو

طبیبان طب سنتی از جمله دکتر روازاده، معتقدند که شامپو ریشه مو را می پوساند و بدترین دشمن مو هست. شامپو هیچ وقت به طور کامل از روی سر پاک نمی شود و باقیمانده مواد شیمیایی آن در پوست و ریشه سر نفوذ می کند و مو را از بین می برد.

پس اگر به سلامت موهایتان علاقمند هستید، و اگر موهای نازک و پر ریزش دارید، بد نیست مدتی شامپو را کنار بگذارید و از صابون استفاده کنید. بعد از این میتوانید تفاوت را احساس کنید و شاید برای همیشه از این ماده شیمیایی مضر یعنی شامپو دوری کنید.

برخی ممکن است بعد از استفاده از صابون دچار زبری مو شوند. در قدیم نرم کننده طبیعی وجود داشته به نام گل سر شور. الان هم در عطاری ها  گل سرشور به صورت گلی با رنگ متمایل به طوسی و خشک شده یا به صورت پودر شده موجود هست.

اگربصورت پودر استفاده شود بهتراست، پودر را با آب گرم خمیر کنید و هفته ای یکبار بعد از حمام ده دقیقه روی مو قرار دهید و بعد آب کشید. اگر گل خشک باشد مدت زمان بیشتری لازم دارد تا خیس بخورد،شاید یکی دو ساعت. استفاده از گل سرشور شدیدا باعث تقویت مو می شود. اطبای سنتی معتقدند که باعث پر پشتی مو هم میشود. بخصوص اگر بتوانید آن را در کاسه مسی خیس کنید . موها با گل سر شور کاملا نرم و لطیف می شود و ریزش آن هم به کمترین حد ممکن می رسد.

آب آشامیدنی

اگر بخواهم غیر از شامپو دشمن دیگری برای مو معرفی کنیم، کلر هست. بله، کلر که روز و شب از طریق آب وارد بدن ما می شود . کلر برای کل بدن مضرهست اما برای موها دشمنی مضاعف هست بخصوص در کسانی که موهای نازک و ضعیفی دارند. برای کم کردن اثر کلر در شستشوی سر  پیشنهاد می شود:

سر را مستقیما زیر شیر نشویید. بلکه طشتی داشته باشید که ابتدا آب وارد آن شود و بعد از داخل طشت با کاسه آب را روی سر خود بریزید. همین که آب در معرض هوا قرار میگیرد مقداری از کلر خود را از دست می دهد.

یک راه دیگر برای کم کردن اثر کلر این است که آخرین آبی که روی موهای تان می ریزید آبی باشد که قبلا جوشانده اید و کمی هم خنک شده است.

یک نکته دیگر این که تا میتوانید با آب جوشیده وضو بگیرید.

یک توصیه بسیار مهم : اگر اهل استخر رفتن هستید برای همیشه این کار را ترک کنید و بجز دریا به فکر شنا کردن در جاهای دیگر نباشید. کلر آب استخر منهدم کننده ریشه مو هست مخصوصا برای کسانی که موهای نازک با ریشه سست دارند.

ماساژ مو با روغن زیتون

نوک انگشتان تان را آغشته به روغن زیتون کنید و به کف سربزنید. یعنی کف سر را با روغن زیتون ماساژ بدهید.

بعد از حداقل چهار ساعت حمام کنید. در هفته سعی کنید حداقل دو بار این کار را انجام دهید. با این روش ریزش موی شما در زمانی کوتاه به حد چشمگیری کم خواهد شد. حتی ممکن است در  زمانی کم موهایی که قبلا ریخته  شروع به رشد مجدد نماید و جالب تر اینکه سرعت رشد موها به طور محسوسی زیاد می شود.

این روش را حتما امتحان کنید حتی اگه موهای خوبی دارید چون طراوت و شادابی موهای تان بیشتر می شود.

اما نظر یکی از پزشکان طب سنتی در مورد ریزش مو

ریزش مو درمردان معمولا از شدت حرارت و گرمی است .اگر حرارت ناشی از خلط دم باشد وسط سر شروع به ریزش می کند و اگر حرارت ناشی از خلط صفرا باشد ریزش از جلوی سر اتفاق می افتد.

اما ریزش مو در زنان ناشی از  شدت سردی است که باعث خالی شدن بین موها می شود در واقع موها کم پشت می گردد.

- درمان ریزش مو در مردان :

 

الف) کسانیکه ریزش مو در خانواده آنها ارثی است بهتر است از سنین نوجوانی سالی ۱ الی ۲ حجامت در بهار انجام دهند تا هیچگاه دچار ریزش مو نشوند.(تا ۲۸ سالگی این روند را ادامه دهند.)

ب) کسانیکه ریزش مو در آنها شروع شده و در حال پیشرفت است باید در اولین فرصت حجامت کنند تا ریزش موی آنها متوقف  گردد. سالی ۲ حجامت در بهار را تا سن ۲۸ سالگی انجام دهند.

توجه :برای رویش مجدد مو یکی از راههای آزموده شده ماساژ مداوم کف سر می باشد.

- درمان ریزش مو در زنان :

 

طول درمان بسته به شدت سردی بین ۴۰ تا ۱۲۰ روز متفاوت است. ولی درمان ریزش موی زنان قطعی است.

الف) روغن مالی ملاج سر با روغن سیاه دانه یا روغن بادام تلخ  و یا هر روغن گرم دیگر مثل کنجد و زیتون

ب) استشمام عطر گرم (یاس ـ مریم ـ محمدی ـ نرگس ـ مشک و …) شبها هنگام خواب بهتراست زیر بینی مالیده شود.

ج) مصرف غذاهای گرم مخصوصا  ارده با شیره انگور ـ فسنجان بادام (نیم بادام درختی + نیم گردو ) ـ کشمش  و …

توجه : اگر فردی غلبه بلغم در سر داشته باشد می تواند از کندر نیز استفاده نماید برای اینکار روزی یک نخود کندر را مثل آدامس بجود.(۴۰ روز)

د) شبی یک لیوان عرق رازیانه با کمی عسل (غیر زمان عادت ماهیانه)

چ) ماساژ کف سر و یا شانه کشیدن موها با برس فلزی روزی پنج الی ده دقیقه.

ه) پیاده روی درسنگلاخ یا سطوح ناهموار و یا ماساژ کف پا روزی نیم ساعت.

توجه :برای کم پشت شدن  ابروها استفاده از روغن فندق بسیار عالی جواب می دهد.

توجه : در کسانیکه خلط سودا در سر مقاوم باشد پس از انجام کارهای فوق یک حجامت سر پیشبینی می شود.

توجه : در روغن مالی سر با روغن زیتون می توانید تعدادی انجیر خشک را بسوزانید و سوخته آن را با روغن زیتون ترکیب کرده سپس روی سر بمالید تا یک الی دو ساعت بماند استفاده ازاین ترکیب اثر فوق العاده ای دارد. (۱۴ الی ۲۱ شب)

کندش و روغن کندش در ریزش مو خیلی موثر هست کندش دو مدل هست یکی واسه بینی یکی واسه سره از عطاریهای معتبر و حتما بگید کندش مخصوص موی سر 

برای سفید شدن موی سر

علت سفیدی زودرس مو افزایش خلط بلغم و در بعضی موارد سودا

درمان ترک ارام ارام مواد بلغم زا و سرد و تر و افزایش مداوم و ارام ارام غذاهای گرم و ترک غذاهای صنعتی و فست فود ها

 و درمان از نظر ایت الله ضیایی روزی یک عدد هلیله سیاه را در دهان نگه داشته و ارام ارام اب ان را قورت دهید

حنا باعث سفید شدن موی سر نمیشه انشالله در اینده در مورد رنگ موهای طبیعی سر خواهم نوشت:: موضوعات مرتبط : درمانهاي ساده در طب سنتي, نسخه هاي درماني با گياهان دارويي
:: برچسب ها : , , ,
تاریخ انتشار : سه شنبه, ۲۸ آبان ۱۳۹۲ | بدون دیدگاه
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r * 
   
به وبسايت طب سنتي ايران خوش امديد